Urologia

Urologia to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem schorzeń układu moczowego u mężczyzn i kobiet oraz chorób męskich narządów rozrodczych.

 

Urolog diagnozuje i koordynuje leczenie takich chorób jak nietrzymanie moczu, schorzenia nerek i moczowodów, nowotwory, impotencja.

 

Istotne jest, aby udać się do urologa w przypadku gdy oddawaniu moczu towarzyszy świąd lub pieczenie, jeśli występują problemy z oddawaniem moczu, przy problemach z nietrzymaniem moczu, jeśli pojawił się obrzęk lub zmiana w okolicy jąder, gdy pojawiła się opuchlizna na nogach, nadgarstkach, powiekach, w sytuacji nawracających infekcji układu moczowego, występującego bólu w okolicach nerek lub podbrzuszu.

 

W przypadku jakichkolwiek problemów, bezzwłoczna konsultacja urologiczna pozwoli zdiagnozować chorobę, unikając tym samym konieczności przeprowadzenia interwencji chirurgicznej. W związku ze zwiększonym ryzykiem występowania chorób układu moczowego i płciowego u mężczyzn po 50 roku życia, warto zgłaszać się na profilaktyczne badania urologiczne chociaż dwa razy do roku.