Choroby wewnętrzne

Choroby wewnętrzne to, jak sama nazwa wskazuje, zmiany zachodzące wewnątrz organizmu człowieka. Dział zajmujący się tego typu schorzeniami to medycyna wewnętrzna (potocznie interna).

Specjalistą w tym zakresie jest lekarz internista. To on w przypadku osób dorosłych jest lekarzem pierwszego kontaktu. Jego zadaniem jest przeprowadzenie wstępnego wywiadu z pacjentem.

Konsultacja z lekarzem internistą przeważnie nie trwa więcej niż 10-15 minut. W ciągu tak krótkiego czasu musi on ocenić stan zdrowia pacjenta i podjąć dalsze kroki leczenia.

Ponieważ internista posiada holistyczną wiedzę ze wszystkich zakresów medycyny, jest on w stanie zdiagnozować schorzenie lub w razie potrzeby skierować na dodatkowe badania bądź do lekarza specjalisty.

Internista najczęściej spotyka się z dolegliwościami łatwymi do wyleczenia. Są to między innymi przeziębiania, bóle brzucha, gardła i głowy, infekcje, zakażenia.

Zdarza się jednak, że pacjent jest nieuleczalnie chory. Wówczas lekarz pierwszego kontaktu może zajmować się taką osobą w terminalnym okresie choroby.

W poradniach chorób wewnętrznych przeprowadza się nie tylko konsultacje lekarskie, ale również badania analityczne, bakteriologiczne, biochemiczne, EKG, USG, RTG oraz szczepienia.

Najczęstsze choroby, z którymi lekarz internista ma do czynienia to:
• choroby układu oddechowego – katar, angina, zapalenie płuc, astma
• choroby metaboliczne – dna moczanowa, cukrzyca, wysoki cholesterol
• choroby układu moczowego – kolka nerkowa, infekcje dróg moczowych
• choroby układu pokarmowego – refluks żołądka, choroby jelit, kamica żółciowa, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zatrucia, zapalenie śluzówki żołądka i dwunastnicy
• choroby układu krążenia – choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, arytmia serca, miażdżyca
• choroby układu kostno-stawowego – zwyrodnienia stawów, RZS (reumatyczne zapalenie stawów
• choroby endokrynologiczne – nadczynność i niedoczynność tarczycy
• wszelkiego rodzaju alergie.